etusivu helga opiskelijakortti tuotteet tapahtumat haagahelia yhteystiedot helge



HELGA Tiedote / Newsletter 05/10

(In English below)
 
 
1. IDS-tapaaminen ja kansainvälisen yhteistyön ilta
 
IDS tapaaminen pidetään maanantaina 8.3. klo 16.30 alkaen HELGAn toimistolla, josta siirrytään luokkaan. Aiheena erityisesti IDS-ryhmän markkinointi.

Kansainvälisen yhteistyön ilta pidetään 15.3. alkaen klo 17.00 luokassa 1003. Iltaan ovat kaikki kansainvälisestä toiminnasta kiinnostuneet, tulemme keskustelemaan HAAGA-HELIAn kansainvälisestä toiminnasta ja sen tulevaisuudesta HELGAn saralla. Paikalla on myös vierailijoita pääkaupunkiseudun opiskelijakunnista. Tilaisuus kestää noin klo 19.00 saakka.
 
 
2. HELGA valitsi opiskelijaedustajan Porvoon neuvottelukuntaan

HELGAn hallitus valitsi kokouksessaan 2.3. Porvoon neuvottelukuntaan varsinaiseksi edustajaksi Minna Kouvan. Toimi on yksivuotinen, ja kaikki HELGAn opiskelijaedustajat löydät seuraavasta linkistä: http://www.helga.fi/oped.
 
 

3. Kannanotto: HELGA vastustaa lukukausimaksuja

HELGA on erittäin huolestunut julkisuuteen levinneen opetusministeriön alaisen työryhmän lausunnosta, jonka mukaan kaikille korkeakouluopiskelijoille lankeaisi maksettavaksi esimerkiksi tuhannen euron suuruinen maksu lukuvuodessa. Opiskelijakunta on äärimmäisen huolissaan opintojen maksullisuuskeskusteluista, koskivat ne sitten suomalaisia tai kansainvälisiä opiskelijoita. HELGAn virallinen kanta lukukausimaksuihin on ehdottomasti kielteinen. Lue koko kannanotto täältä.

 

4. Muista opintotuen vapaaehtoinen palautus maaliskuun loppuun mennessä

Muista opintotuen vapaaehtoinen palautus maaliskuun loppuun mennessä.

Vuoden 2009 opintotukien viimeinen vapaaehtoinen palautuspäivä on 31.3.2010. Jos et palauta tukea ajoissa, liikaa maksettu tuki peritään takaisin 15 %:lla korotettuna. Jos liikaa maksetut tuet peritään sinulta myöhemmin tulovalvonnassa, et saa takaisinperittyjä tukikuukausia uudelleen käytettäviksi. Voit palauttaa opintotukea verkossa Kelan asiointipalvelussa www.kela.fi/asiointi.

Tuloina otetaan huomioon kaikki veronalaiset bruttomääräiset ansio- ja pääomatulot ilman vähennyksiä sekä toimeentuloon tarkoitetut apurahat ja ulkomaan tulot. Opintorahoja ei oteta tuloina huomioon. Tulot voi olla saatu milloin tahansa kalenterivuoden aikana. Pelkkä asumislisäkuukausi on myös opintotukikuukausi tulovalvonnassa.

Esim. Jos nostat opintotukea 9 kuukauden ajalta, saat lisäksi ansaita muina tuloina 11 850 € saman kalenterivuoden aikana: 660€/tuellinen kuukausi ja 1970€/tueton kuukausi.
 
 
5. Nelosen uuden komediasarjan kuvauksiin haetaan yleisöä

 

Tervetuloa hulvattoman komediasarjan kuvauksiin viihtymään ja nauttimaan. Paikalla ovat kotimaisen viihteen kärkinimet, jotka hauskuuttavat juuri sinua. Valitse sinulle sopivin kuvausaika ja ilmoittaudu yleisöksi! Voit ilmoittautua vain yhteen tai vaikka kaikkiin kuvauskertoihin.

 

Kuvaukset suoritetaan Tattarisuon studiolla (osoitteessa Jarrutie 1) maanantaina 22.3. kello 9-18, tiistaina 23.3. kello 9-18 ja keskiviikkona 24.3. kello 12–21. Yleisölle on varattu paikalla pientä purtavaa  Lisätietoja ja ilmoittautumiset: Anna-Maija Salmi, 040-829 4410 tai anna-maija.salmi@filmiteollisuus.fi.

 
 
 
**
 
 
1. IDS-meeting and an international co-operation evening
 
IDS meeting is on Monday 8.3. at 4.30 pm. starting at the HELGA office, we will move to a class room to discuss the marketing plan of the IDS -group.

An International co-operation evening will be held on Monday 15.3. starting at 5 pm in classroom 1003. Everyone interesting in international activity is welcome to join us to talk about the current situation and future plans for HELGA's international scene. Our guest speakers from other student associations from the Helsinki area will also come and share their experiences with us. The evening will last approximately until 7 pm.
 
Toteutus: Terraventum<
Julkaisujärjestelmä www-sivut dokumentinhallinta monikanavaviestintä markkinointi tilastointi mobiili